Ovo su više nego neobična verovanja građana Srbije dobijena na osnovu istaživanja studenata Fakulteta političkih nauka sprovedenog tokom prethodnih meseci.
Rezulati istraživanja pokazali su da je verovanje u teorije zavere veoma rasprostranjeno među Srbima, a na skali od 0 do 1 (gde 0 znači ne verujem uopšte u teorije zavere, a 1 verujem u potpunosti), ispitanici nalaze na indeksnoj vrednosti 0,6 što je prilično visok skor.
Sudeći prema podacima dobijenim na osnovu istaživanja, više od 70 odsto ispitanika smatra da se pojedini virusi namerno izazivaju kako bi se ugrozili životi određenih naroda ili grupa.
Zanimljivo je da čak 40 odsto ispitanika smatra da moćne države kriju pravu istinu o vanzemaljcima od običnih građana, dok blizu 65 odsto ispitanika navodi da države često same ubijaju svoje građane koje smatraju nepoželjnim.
Osim ovih zanimljivih teorija zavere, posebno su interesantne konstatacije ispitanika koje se odnose na Srbiju.
Više od 55 odsto ispitanika smatra da Đinđić i Milošević, nisu umrli na način na koji je to javnosti predstavljeno, a oko 50 odsto učesnika istraživanja smatra da je prikriveni cilj Jugoslavije bio da se uništi Srbija, kao i da postoji svetska zavera protiv Srba i Srbije. Postoji veliko nepoverenje i u HAARP tehnologiju – čak 40% ispitanika misli da Amerikanci preko ove tehnologije utiču na vremenske prilike u Srbiji, prenosi Talas.rs rezultate ovog istraživanja.
Pošto rasprostranjenost teorija zavera ne postoji izolovano od širih društvenih stavova, istraživači su pokušali da utvrde kakva su ideološka uverenja ispitanika i koliko su ona povezana sa verovanjem u teorije zavere.
Očekivano, ispitanici su pretežno jako konzervativni (na skali od 0 do 1 oni su na vrednosti 0,61). Samo 19% ispitanika podržava legalizaciju gej brakova, a 74% ističe da smrtna kazna treba da bude opcija u slučaju najtežih krivičnih dela.
Etnocentrizam je takođe jako prisutan. Čak 58% ispitanika misli da je tradicija Srba bogatija od tradicije većine drugih narod, a 85% misli da očuvanje nacionalnog identiteta treba da bude jedan od glavnih ciljeva svake vlasti.
Zaostavština komunizma očigledna je u dominantnoj podršci ispitanika za veću umešanost države u privredu. Sa tvrdnjom „Dužnost svake vlasti je da obezbedi posao građanima tako što će otvarati firme u državnom vlasništvu“ saglasno je 73% ispitanika, a 68% misli da država može da dovede do ekonomskog prosperiteta bolje nego privatne kompanije.
Rezultati istraživanja koje su sproveli studenti FPN-a pokazuje da što su članovi ispitane grupe konzervativniji, etnocentričniji, autoritarniji i otuđeniji od politike pokazuju statistički značajno veću sklonost ka verovanju u teorije zavere.
– Uvidi iz istraživanja pokazuju da oni ispitanici koji navode da ne razumeju dobro političke procese, značajno više veruju u teorije zavere. Takođe, oni se uglavnom informišu putem tradicionalnih medija, kao što su televizija, radio i štampane novine – navodi se u zaključku istraživanja.
Verovanje u teorije zavere pokazuje dublje nepoverenje u medije i zvanične verzije događaja, što jeste problematično i nije bezazleno.
Teorije zavere, mašta i nesvakidašnji zaključci su nešto što je prilično rasprostranjeno kod srpskog stanovištva, a nedovoljna informisanost, menatlitet i želja za isitcanjem svog stava doveli su do toga da ispitanici imaju prilično problematična mišljena u koja žele da ubede ostatak stanovništva, ma koliko i sami bili nesigurni u njih.
Iako su ove teorije često predmet podsmeha, nepobitno je da veliki broj građana u Srbiji veruje makar u neku od njih. Posledice ovoga mogu biti bezazlene, ali kao što smo videli u nekoliko slučajeva one zapravo mogu ugroziti živote ljudi.