Zaprepašćujući snimci iz svemira, dim koji se diže nad Amazonom, nikog ne ostavljaju ravnodušnim dok plamen nekontrolisano guta kišne šume koje stvaraju više od 20 odsto kiseonika na planeti.
Veliko povećanje broja požara, 83 odsto u odnosu na prethodnu godinu, događa se usled seče šuma, kako je saopštila brazilska svemirska agencija.
Usred dramatične situacije, gde bi fokus trebalo da bude obuzdavanje vatrene stihije, goruće je i na asfaltu, daleko od šuma, dok političari i organizacije prebacuju jedni drugima “vruć krompir” odgovornosti.
Od kako su počeli požari prošlo je dve nedelje i ovo su rezultati: vatra i dalje uništava šume pred sobom, a zatim i ono što još više puni stranice svetskih medija od ove inicijalne vesti – prebacivanje odgovornosti i stvaranje konfuzije. Dokaze, na kraju, niko ne iznosi.
Nemačka je nedavno odlučila da zbog sve masovnije seče šuma u Brazilu privremeno obustavi slanje 35 miliona evra toj zemlji, namenjenih za očuvanje amazonske prašume.
Predsednik Brazila Žair Bolsonaro nemačkoj kancelarki Angeli Merkel potom je poslao ljutitu poruku da bi trebalo da uzme taj novac za pošumljavanje Nemačke, dodajući da je to Nemačkoj daleko potrebnije nego Brazilu.
Žair je, posle saopštenja Nacionalnog instituta za svemirska istraživanja da je ove godine u prašumama gorelo 83 odsto požara više nego 2018, otpustio direktora ovog instituta.
Ekolozi, pobornici zaštite životne sredine, okrivili su Bolsonara tvrdeći da je on podstakao drvoseče i poljoprivrednike da krče šumu. U predizbornoj kampanji je, navodi se, obećao oživljavanje ekonomije države povećanjem ekonomskog potencijala Amazona.
Mariso Astrini iz Grinpisa rekao je da su deforestacija i požari rezultat Bolsonarove antienvironmentalističke politike, odnosno, suprotnog delovanja od zaštite životne sredine.
Bolsonaro, međutim, i dalje svaljuje krivicu i upire prst u nevladine organizacije.
Zašto su krivi? Prvi čovek, prema navodima medija Brazila, sugerisao je – da bi oni izblamirali vlast zemlje nakon što su im smanjile finansiranje. Bolsonaro za svoje tvrdnje nije izneo dokaze.
Kasnije u prenosu uživo na Fejsbuku “ispravio” je navode, preciziravši da vlada istražuje uzrok vatrene stihije koja je zahvatila Amazon i da nikada nije rekao da su nevladine organizacije započele požare u šumi, navodeći da je samo govorio o svojim sumnjama.
U svemu iznesenom provlači se jedno: krivica je ljudska.
The scale of the Siberian wildfires is underlined by this animation of the huge area of the smoke cloud: more than 5 million km².
For comparison, the EU is about 4.5 million km² and the contiguous US about 8.1 million km².
(Via @anttilip of @IlmaTiede)pic.twitter.com/RDhntqaDEO— WMO | OMM (@WMO) August 12, 2019
Prema organizacijama za zaštitu životne sredine i istraživačima, požare u Amazoniji izazvali su stočari i drvoseče koji, ohrabreni poslovnom politikom predsednika Žaira Bolsonara, žele da prokrče i iskoriste zemlju.
The Amazon is burning.
But not only does the planet’s largest lungs burn, an ecosystem of thousands of animal species are also being destroyed.#HelpThePlanet #HelpOurselves ??? pic.twitter.com/32poWdj6Xq— Pau Gasol (@paugasol) August 22, 2019
Najveći grad u Brazilu utonuo je u mrak u ponedeljak usred dana nakon što se nad njim nadvio dim od požara u Amazoniji. Crni oblaci nadvili su se nad Sao Paulom oko 15 sati i zadržali se oko jedan sat.
“The Amazon region is burning!”
The largest rainforest in the world, vital in the fight against global warming, home to one million indigenous people and millions of plants and animals
This year it has seen “a record number of fires” (Inpe) THREAD⬇️https://t.co/nJNua4pLqn pic.twitter.com/NVvBsKO5Zu
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 22, 2019