Ali još je lepše kada nam astronomi predstave i fotografiju tog novootkrivenog nebeskog tela kako bismo mogli da vidimo kako stvarno izgleda naš saputnik u orbiti oko Sunca.
Upravo to je učinio Evropska južna opservatorija (ESO) koja je u saop[tenju za javnost otkrila da je asteroid Higeja zapravo najmanja patuljasta planeta u našem Sunčevom sistemu.
Planeta je nema oblik asteroida
Naime, astronomi su otkrili, koristeći se uređajem pod imenom SPHERE koji se nalazi na opservatoriji simpatičnog naziva – Vrlo veliki teleskop (VLT), da Higeja ima sve potrebne odlike patuljaste planete.
Sam objekat je četvrti po veličini u asteroidnom pojasu nakon Cerere, Veste i Palasa, a astronomi su ga sada prvi put uočili u dovoljno visokoj rezoluciji da zapaze njegovu površinu i utvrde njegov oblik te veličinu.
Ustanovili su da je Higeja sferična, odnosno okruglog oblika, i da bi ona zapravo trebalo da bude najmanja patuljasta planeta koji orbitira oko našeg Sunca, a ne Cerera.
Higeja je odmah zadovoljila tri od četiri kriterijuma
Kao objekat glavnog asteroidnog pojasa, Higeja je odmah zadovoljila tri od četiri kriterijuma koja su potrebna da bi neko svemirsko telo moglo da bude proglašeno patuljastom planetom: orbitira oko Sunca, nije mesec (prirodni satelit) i, za razliku od planeta, nije očistila područje oko svoje orbite. Poslednji zahtev je da ima dovoljno mase za sopstvenu gravitaciju i da ima grubo sferični oblik, što je sada dodatno potvrđeno.
Zahvaljujući tehnologiji uređaja SPHERE, koji je jedan od najmoćnijih sistema za obradu slika na svetu, mogli smo da ustanovimo da je oblik svemirskog tela Higeje gotovo sferičan”, rekao je astronom Pijer Venraca (Pierre Vernazza) iz francuskog instituta Laboratoire d’Astrophysique de Marseille.
“Sada možemo da klasifikujemo Higeju kao najmanju patuljastu planetu u Sunčevom sistemu”, dodao je
Iznenadila naučnike – nema krater
Prema najnovijim podacima, Higeja je promera oko 430 kilometara. Porešenja radi Pluton, najpoznatija patuljasta planeta, koji je nedavno izgubio dugogodišnji status planeta, ima promer blizu 2.400 kilometara, a Cerera oko 950 km.
Naučnici su takođe otkrili da ovoj patuljastoj planeti nedostaje vrlo velik krater za koji su stručnjaci smatrali da će sigurno tamo postojati. S obzirom na to da je Higeja glavni član jedne od najvećih asteroidnih porodica, s blizu 7.000 potomaka koji su svi nastali iz jednog te istog izvornog tela, astronomi su očekivali da će na njenoj površini uočiti barem neki trag te haotične istorije.
“To nas je stvarno iznenadilo. Očekivali smo da ćemo na Higeji videti barem neki udarni krater sličan onome na Vesti“, rekao je Vernaca.
Astronomi su na novoimenovanoj patuljastoj planeti uočili dva omanja kratera, ali nijedan od njih nije nastao udarom.
“Nijedan od ova dva kratera nije mogao da bude iniciran udarom nekog velikog tela o površinu Higeje. Premali su“, objasnio je astronom Miroslav Brož s Karlovog sveučilišta u Pragu.
Istraživanje koje se bavi najnovijim otkrićima oko Higeje objavljeno je u naučnom časopisu Nature Astronomy.