Solarne ploče ploče, poznate i kao fotonaponski solarni paneli, suočavaju se s nekoliko izazova. Prvenstveno ih ometa promena godišnjih doba, koja donosi oblačne i kraće dane, dok je osnovni izazov nemogućnost rada noću.
Profesor Džeremi Mundi s kalifornijskog Univerziteta u Dejvisu našao je rešenje za ovaj problem. U svojoj studiji on izlaže nacrt anti-solarnih panela koji mogu da upijaju električnu energiju noćnog neba, piše Euronews Living.
Anti-solarni paneli?
Klasični solarni paneli su hladni objekti koji apsorbuju energiju iz Sunčeve toplote. Ali ove solarne ploče noću bi radile u suprotnom smeru. Kao topliji objekti bili bi usmereni prema noćnom nebu, mnogo hladnijem objektu.
“Obična solarna ćelija stvara energiju apsorbovanjem Sunčeve svetlosti, što dovodi do pojave napona i struje. Novi uređaji funkcionišu suprotno i emituju svetlost tako da struja i napon idu u suprotnom smeru. Ali vi i dalje proizvodite energiju. Koriste se drugačiji materijali, dok je princip koji stoji iza toga isti”, objasnio je Mundi.
Prema njegovom nacrtu, anti-solarni paneli bi bili u stanju da proizvedu i do 50 vati energije po kvadratnom metru, što je četvrtina energije koju obični paneli proizvedu tokom dana. Novi sistem bi funkcionisao i danju, u slučaju da nestane svetlosti ili ako su paneli okrenuti od Sunca. Pojedina istraživanja ukazuju i na mogućnost prikupljanja otpadne toplote koju proizvode velike mašine.
Projekat tek u fazi nacrta
Inače, ovaj princip samo po sebi nije novost. I sami ga primenjujemo leti, kada otvorimo vrata i prozore da bi toplota napustila prostor u kome se nalazimo. U osnovi, ovakav oblik pasivnog hlađenja koristi noćno nebo kao ogromni izvor toplote.
Prošlogodišnji eksperiment na Univerzitetu Stanford pokazao je da se ovom tehnologijom može da proizvede energija korišćenjem promena u temperaturi između dana i noći. Iako su anti- solarne ploče tek u fazi nacrta, ovakav pronalazak mogao bi da rešiti problem sakupljanja Sunčeve energije u područjima gde su vremenske prilike promenjive ili postoji manjak Sunčeve svetlosti.