Očuvanje bioraznolikosti može da sačuva živote ljudi, navodi se u novom izveštaju međunarodne grupe naučnika, u kojem je objavljen pregled rezultata najnovijih istraživanja o tome kako uništavanje prirodnih staništa životinja ljude izlaže novim bolestima.
“Naučnici se uopšte ne spore oko toga. Krčenje šuma jeste primarni pokretač pandemija”, tvrdi Li Hana klimatolog organizacije Conservation International i specijalista za proučavanje učinka krčenja šuma.
Bez preventivnih strategija, pandemije će se pojavljivati mnogo češće, širiće se brže i ubijaće mnogo veći broj ljudi, a uticaj na globalnu ekonomiju biće teži nego ikada pre, navodi se u izveštaju.
Ta preventivna strategija trebalo bi da bude usmerena na sprečavanje širenja bolesti koje obično potiču od životinja, odnosno zoonoze.
Zoonoze, u koje se ubrajaju i Covid-19, HIV, grip, ebola i zika, potiču od virusa koji žive na životinjama pa mogu da zaraze i ljude. Njihovi su najčešći prenosioci šišmiši, ptice, primati i glodari
Tim naučnika procenjuje da postoji oko 1,7 miliona virusa među sisarima i pticama koji još nisu otkriveni te od kojih bar polovina može da zarazi ljude.
Nije slučajno i to što pandemije postaju sve češće, s obzirom na činjenicu da ljudske aktivnosti čine sve veći pritisak na životnu sredinu i dovode ljude u sve bliži kontakt s divljim životinjama,.
Još u novembru prošle godine naučnici su upozorili da povećano krčenje šuma stvara povoljnije uslove za pojavu epidemija. Hana kao primer navodi krčenje šuma u Amazoniji za dobivanje livada za ispašu stoke.
“Stoka tako može da postane posrednik između zaraženih divljih životinja i ljudi koji tamo rade”, ističe.