Arheolozi su u Izraelu otkrili vredne artefakte kod olupina u Sredozemnom moru, nedaleko od drevnog grada Cezareje.
Pronašli su brojne potopljene riznice, kao i stotine rimskih i srednjevekovnih srebrnjaka.
Sve je pronađeno u poslednja dva meseca tokom podvodnog istraživanja koje je sprovela jedinica za morsku arheologiju Izraelske uprave za antikvitete, prenele su agencije.
Među ostalim artefaktima pronađenim na lokalitetu u blizini Cezareje bili su figurice, zvona, keramika i metalni artefakti koji su nekada pripadali brodovima, kao što su ekseri i razbijeno gvozdeno sidro.
Izraelska uprava za antikvitete istakla je otkriće rimskog zlatnog prstena, čiji dragi kamen nosi uklesan lik pastira koji na ramenima nosi ovcu.
“Na dragom kamenu je ugravirana slika “dobrog pastira”, koji je zaista jedan od najranijih simbola hrišćanstva”, rekao je direktor odeljenja za kovanice Robert Kol koji je predmet nazvao “izuzetnim”.
Brodovi potonuli u oluji?!
Predmeti su pronađeni u olupinama dva broda koja su potonula tokom doba Rimljana i Mameluka u blizini obalskog grada na severu.
„Brodovi su verovatno bili usidreni u blizini i potonuli su u oluji“, rekli su Džejkob Šarvit i Drod Planer iz Pomorske arheološke jedinice u IAA.
„Možda su bili usidreni u blizini obale, pošto su zapali u nevolju ili su se bojali olujnog vremena jer pomorci dobro znaju da je vezivanje broda u plitkim, otvorenim vodama izvan luke opasno i podložno katastrofi.“
Olupine dva broda i njihov teret su otkriveni na samo četiri metra ispod vode, saopštila je IAA.
Na crvenom dragom kamenu urezana Davidova harfa
Potopljeno „blago“ uključuje „stotine srebrnih i bronzanih rimskih novčića iz sredine trećeg veka i gomilu srebrnih novčića iz doba vladavine Mameluka.“ Arheolozi su takođe pronašli bronzanu figuru u obliku orla, brojna bronzana zvona, zemljano posuđe i veliko gvozdeno sindro.
Otkriven je i crveni dragi kamen za koji se pretpostavlja da je nekada bio na prstenu. Na njemu je urezana slika lire, koja je u jevrejskoj tradiciji poznata kao „Davidova harfa“, a u grčkoj mitologiji kao „Apolonova lira“.
Eskozido je apelovao na one koji rone i plivaju duž izraelskih obala da obrate pažnju na potencijalne antikvitete i prijave nadležnima ukoliko nešto pronađu.
„Apelujemo na ronioce da ako naiđu na neki drevni predmet, zabeleže njegovu lokaciju pod vodom, ostave ga u moru i odmah nam to prijave“, rekao je. „Dokumentacija artefakta na mestu na kojem su pronađeni ima izuzetan arheološki značaj i ponekad čak malo otkriće dovodi do velikih saznanja.“