Fotografije navodnog letećeg tanjira napravljene na farmi u Oregonu 1950. izazvale su brojne kontroverze. Dana 11. maja te godine u 19.30 Evelin Trent hodala je do svoje farme u blizini McMinnvila u Oregonu (SAD) kada je videla metalni disk koji se polako kreće nebom. Pozvala je svog muža, Pola Trenta, da izađe i proceni što bi to moglo da bude.
U želji da fotografiše, nakratko se vratio u kuću po svoj fotoaparat. Uspeo je da napravi dve fotografije pre nego što je metalni disk ubrzao i nestao prema zapadu.
Sledećeg meseca, dv fotografije – uz naslov “Napokon – Autentične fotografije letećeg tanjira” – pojavile u se u lokalnim novinama.
Fotografije su u međuvremenu postale najčešći “dokazi” NLO-a o kojima se najviše raspravljalo, a naučnici, ufolozi i stručnjaci za fotografiju procenjivali su njihovu autentičnost.
Dok su mnogi verovali da je par snimio nešto neobično, drugi su bili skeptičniji, insistirajući da su fotografije lažirane.
Jedna od najpopularnijih teorija govori da je “leteći tanjir” zapravo bio ogledalo s aujtomobila koje je bilo obešeno o uže kako bi izgledalo kao da lebdi u vazduhu.
Astronom Villijam K. Hartman, koji je takođe istraživao taj slučaj, primetio je da osvetljenje na fotografiji ukazuje na drugačije doba dana od onoga što tvrde Trentovi.
“Mogla bi da postoje moguća neslaganja s obzirom na činjenicu da su NLO, telefonski stub, eventualno garaža s leve strane, a posebno udaljeni zabati kuće (levo od udaljene štale) osvetljeni s desne, tj. istočne strane.
Čini se da kuća posebno ima senu ispod krova koja bi sugerisala na dnevnu fotografiju, a u kombinaciji s pojavom prema istoku, moglo bi se reći da su fotografije snimljene po danu obasjanom suncem u, recimo, 10 sati”, primetio je Hartman.
Dok danas fotografije ostaju intrigantan zapis u analima o NLO-ima, opšti je konsenzus da nisu istinite te da je priča Trentovih zapravo bila prevara.