Astronomi su zadivljeno posmatrali kako se binarni asteroid Didimos osvetlio skoro odmah nakon udara letelice DART američke svemirske agencije NASA u ponedeljak.
Mala, nejasna tačka koja je označavala binarni asteroid Didimos-Dimorfos, udaljen od Zemlje oko 11 miliona kilometara, iznenada je počela brzo da svetli i za nekoliko minuta zasenila čak i najsjajnije zvezde tog sićušnog dela neba, preneo je Space.com.
– Ovo uvelike premašuje moja očekivanja… Objekat je sada skoro tri magnitude svetliji nego ranije, ovo su desetine puta više – rekao je italijanski astronom Đanluka Masi koji je podelio opservacije u lajv strimu preko projekta Virtuelni teleskop.
S obzirom da je Italija bila van regiona sa direktnim pogledom na Didimos u vreme udara, Masi je posmatrao asteroid u Opservatoriji Klejn Karu u Južnoj Africi, a u prenosu je bio i amaterski astronom Berto Monard. Zajedno su posmatrali kako se Didimos ne samo osvetlio već i porastao u veličini i promenio oblik kako se oblak otpada nakon istorijskog udara DART-a brzo proširio na okolni svemir.
– Nedugo nakon udara oslobodila se količina prašine i sada se ovaj oblak prašine širi, šaljući pozadinsko svetlo od Sunca. Ovo je mnogo više od onog što sam mogao da očekujem. Čak je i oblik malo drugačiji. Kao kometa je. Ima čestica koje se udaljavaju od asteroida i zato imamo ovaj veći oreol svetlosti – rekao je Monard u strimu.
Teleskopi širom sveta trenutno su usmereni na asteroid, u nadi da će se saznati nešto o oblaku otpada nastalog udarom DART-a i posledicama na orbitu manjeg Dimorfosa, širokog 170 metara, koji kruži oko glavnog, većeg Didimosa, širine 780 m. Cilj misije DART je promena orbite Dimorfosa za bar 73 sekunde.
Udar neće skrenuti asteroid ka nama
Space.com takođe navodi da udar letelice na Dimorfos neće navesti asteroid da udari u Zemlju. Ali, možda postoji drugo svemirsko kamenje slične veličine na smeru sudara sa našom planetom i zato je ova misija toliko važna.
Same video as before of ATLAS observing the DART impact, but tracked sidereally (with the stars). Each frame is about 40 seconds, and the entire sequence is about two hours. pic.twitter.com/p7Sgvfu2CK
— ATLAS Project (@fallingstarIfA) September 27, 2022
Širi cilj misije je procena potencijalnog metoda planetarne odbrane i ako je udar DART-a bio uspešan, ovaj eksperiment mogao bi da dovede do tehnologije koju će čovečanstvo možda jednog dana zatrebati.
Inače, ako bi kamen veličine Dimorfosa udario u zemlju uzrokovao bi značajnu štetu u području u kojem bi pao.
We made history last night, capturing the effects of Nasa’s #DARTMIssion on Dimorphos. We made possible to the people to see in real-time the target body increasing in brightness and developing a large cloud of debris.
🛰️👇🔭
Full report with images here:https://t.co/otUnEaNJyo pic.twitter.com/EX5j6fQwrP— Virtual Telescope (@VirtualTelescop) September 27, 2022
– Ako bi pao na grad London, prozori bi se razbili širom jugoistočne Engleske a šteta u širem području (Londona) bila bi ekstremna.
Ne bi bilo preživelih u centru Londona zbog samog udara i takođe zbog jačine vazdušne eksplozije – rekao je za Space.com Garet Kolins, profesor planetarne nauke Imperijalnog koledža London.
Pour ceux qui comme moi sont plus intéressés par la forme de #Didymos que par celle de #Dimorphos 😁 https://t.co/CMklZfouU5
— Simon Tardivel (@simon_tardivel) September 27, 2022