Najveći permafrost krater, krater Batagajka, nalazi se u Sibiru i prostire se na površini od 81 hektara, dok je njegova dubina 90 metara.
Zbog klimatskih promena, krater se širi brže nego što se očekivalo. Poznat i kao “Vrata pakla”, Batagajka je rezultat topljenja permafrosta u sibirskoj tundri, što oslobađa velike količine metana u atmosferu, navodi Daily Mail.
Glaciolog Alexander Kizjakov, vodeći autor istraživanja, zajedno s timom od desetak istraživača, objavio je studiju u časopisu Geomorfologija. Najnoviji podaci pokazuju da se godišnje iz kratera oslobađa između 4000 i 5000 tona metana i drugih ugljičnih gasova kako se krater produbljuje.
Kizjakov ističe da najnoviji nalazi pokazuju brzinu degradacije permafrosta te upozorava da će preostali gsovi staklene bašte uskoro biti oslobođeni.
Situacija nije bajna
Krater će uskoro dosegnuti temeljnu stenu, što znači da se gotovo sav permafrost otopio:
“Očekuje se širenje kratera prema rubovima i uzbrdo. Bočno širenje je ograničeno blizinom temeljne stene koja se uzdiže do prevoja između najbližih planina na oko 550 metara”, kazao je.
Tim je izradio 3D model koji prikazuje kako se permafrost topio tokom godina. Korišćeni su podaci visoke rezolucije prikupljeni satelitima i dronovima, kao i uzorci tla s terenskih ekspedicija 2019. i 2023. godine.
Model je omogućio mapiranje i predviđanje otapanja temeljne geološke strukture permafrosta. Istraživači su analizirali materijale koji se otapaju unutar permafrosta te što se ispušta u podzemne vode i atmosferu.
Rezultati su pokazali da se reljef u područjima permafrosta dinamično menja.