Najveći i najsjajniji Supermesec ove godine osvetljuje nebo ovog sedmice, nudeći spektakularan prizor, objavila je NASA.
Supermesec je vidljiv od utorka uveče do petka ujutro, ali će njegov najveći sjaj biti između srede naveče i četvrtka ujutro.
Mesec je do perihela – najbliže tačke Zemlji – došao u sredu u 14.50 po našem vremenu, kada je biti udaljen samo 357.174 km – oko 43.500 km bliže nego inače.
Faza punog Meseca nastupa u četvrtak u 3.26 te će izgledati 15% svetliji i 30% veći od prosečnog punog Meseca. Taj blistavi nebeski događaj može imati skrivenu opasnost.
Nedavna studija Univerziteta A&M (Teksas, SAD) otkrila je da sudari divljih životinja i vozila naglo rastu tokom punog Meseca.
Istraživači su analizirali podatke iz noćnih sudara divljih životinja u Teksasu tokom 112 Mesečevih ciklusa od januara 2011. do januara 2020.
Rezultati poređenja
Studija je otkrila 46-postotni porast nesreća u kojima su učestvovale životinje tokom noći punog Meseca u poređenju s onima tokom mladog Meseca.
Glavni autor studije Kentaro Iio i njegovi kolege poredili su podatke noći bez mesečine s noćima kada je nebo obasjavao pun Mesec.
Zanimljivo je da se taj porast sudara nije proširio na nesreće koje nisu povezane s divljim životinjama, što ukazuje na to da je jak Mesečev sjaj povezan s većim rizikom od udaranja u životinje.
Taj učinak bio je najizraženiji u ruralnim područjima, gde su divlje životinje češće, a veštačka rasveta manje izražena.
Iako studija nije istražila tačne razloge za taj trend, istraživači sugerišu da bi svetlija mesečina mogla dovesti do povećane aktivnosti životinja, zbog čega će se divlje životinje češće odvažiti na prelaženje ulica.
Vozači, oprez!
– Naša otkrića aludiraju na moguću ideju da su neki nivoi aktivnosti divljih životinja veći u noćima s punim Mesecom nego u noćima s tamnijim svetlom jer životinje mogu da vide više svoje okoline.
Međutim, suzdržavamo se od udubljivanja u detalje tog objašnjenja jer autori nisu specijalizovani za životinjsku ekologiju”, tvrde autori studije.
Prethodne studije su pronašle slične rezultate u drugim zemljama, uključujući Sloveniju, Litvaniju i Kanadu. S druge strane, neka istraživanja nisu pronašla vezu.
Istraživači sa Univerziteta A&M priznali su stoga da je potrebno više rada kako bi se razumelo zašto puni Mesec povećava rizik od sudara s divljim životinjama.
Predložili su da bi buduće studije trebalo uključiti stručnjake za divlje životinje kako bi dublje istražili moguće promene ponašanja kod životinja pod jakom mesečinom.
S punim Mesecom koji snažno sija ove nedelje, vozačima, ponajviše onima u ruralnim područjima, savetuje se da budu oprezni pri vožnji kako bi izbegli moguće sudare s divljim životinjama.