Godine 1899., dok je sedeo sam u svojoj laboratoriji u Kolorado Springsu, Nikola Tesla je zabeležio neobične ritmičke signale koje je opisao kao brojke za koje je bio uveren da su pokušaji komunikacije s Venere ili Marsa.
Godinu dana kasnije, američki Crveni krst pitao ga je šta očekuje da će biti najveće ljudsko dostignuće tokom 20. veka.
– Zabeležio sam električne signale koji su mi se činili neobjašnjivim. Slabi i gotovo neprimetni, ali su mi dali duboko uverenje da neće proći mnogo vremena pre nego što će svi ljudi na svetu uperiti poglede k nebu. Razveseliće ih radosna vest da smo napokon dobili poruku iz drugog sveta – odgovorio je tada Tesla.
Slične ideje ponovio je 1901. godine u razgovoru za Collier’s Weekly. Tadašnji urednik Robert Collier napisao je u uvodniku da je Nikola Tesla briljantan pronalazač i da je unapredio ljudsko shvatanje struje.
U samom članku Tesla opisuje problematiku komunikacije na velikoj udaljenosti, i to bežično. Svetlost kao prenosnik komunikacije vrlo je nepraktična, a sam Tesla bio je svestan da je potrebna energija daleko veća nego što je trenutno dostupna čovečanstvu.
S druge strane, radijska komunikacija zahteva mnogo manje energije pa je samim time daleko lakša za realizaciju. Dok je radio na instrumentima koji bi mogli da pošalju snažne radijske signale do naših planetarnih suseda, istovremeno je radio na uređajima koji bi beležili signale koji nam dolaze.
– Nikada neću da zaboravim taj prvi osećaj kada sam shvatio da sam posmatrao nešto od nemerljive važnosti za čovečanstvo. U meni stalno raste osećaj da sam ja prvi čovek koji je čuo pozdrav s druge planete- napisao je tada Tesla.
Ekscentrični naučnik u to vreme je boravio u Njujorku i novinarima se žalio kako nema vremena da se posveti istraživanju “svemirskih komunikacija” zato što su ga pritisle neke mnogo veće zemaljske brige.
Upravo je ekscentričnost bila Teslina najveća mana. Brilijantni pronalazač osmislio je način za bežičnu komunikaciju te izradio model broda na daljinsko upravljanje. Sve je to napravio pre početka 20. veka, decenijama pre nego što je bežična komunikacija postala normalna stvar.
Sve te praktične stvari odbacio je kako bi se bavio izgradnjom tornja za bežični prenos električne energije.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=2ZA99S7XTK4