Međutim ipak su odlučili da ih spale, što naravno nikako nije bio plan, piše LiveScience.
Kada je NASA prvi put sletela na Mars s navedenim letelicama naučnici su bili oduševljeni što će konačno moći proučavaju zemlju s Marsa sa znakovima organskih molekula (ugljenika) koje bi mogle da dokažu kako je Crvena planeta sposobna za održavanje života.
Trebalo je da misija bude potpuni uspeh, međutim desilo se potpuno suprotno. Posle pola godine istraživanja planete nijedan trag ugljienika nije bio ponađen na Marsovoj površini.
Ali zašto ne, ako znamo da je NASA Curiosity rover potvrdio prisutnost organskih molekula na Marsu početkom ove godine, pa šta je onda promaklo Vikinzima?
Članak objavljen u časopisu Journal of Geophysical Research, dao je pomalo iznenađujuće objašnjenje. “Ugljenik je bio tamo celo vreme’, napisali su istraživači, “nažalost, Vikinzi su sve spalili.’
“Ukupno četiri uzorka zemlje analizirana su, svaki više puta, brzo zagrevajući uzorak na jedan do četiri stepena temperature’, izjavili su istraživači iz NASA centra za istraživanje Ames u Kaliforniji i Laboratorije Atmosfera, medija i prostornog posmatranaj (LATMOS) u Francuskoj, napisano je u novoj studiji.
Vikinzi su zagrevali svoje uzorke tla na maksimalnu temperaturu od 932 stepeni Celzijusa kako bi pokušali da oslobode isparljive organske spojeve zarobljene u tim uzorcima.
Ako je postojao neki ugljenik, tragovi bi trebalo da budu otkriveni u isparenjima tla. Pa, zašto onda nisu?
Prema autorima nove studije, moglo je postojati nešto drugo u tlu što NASA nije predvidela, hiperaktivno gorivo koje je slučajno spalilo ugljenik u nepovrat.
Godine 2008. rover Phoenix u blizu Marsovog severnog pola pronašao dokaz neobične soli koja se zove perhlorat.
Uzbudljivo otkriće tada je dalo odgovor za “neuspeh” misije Viking 1. i 2. Perhlorat je zapaljiv – toliko da se danas koristi na Zemlji uglavnom kao raketno gorivo, a ubrza i proces paljenja kod vatrometa.
Ako se perhlorat nalazi u izobilju na Marsovom tlu, tada bi Vikingovi pokušaji topljenja tog tla mogli da prouzrokuju paljenje perlorata, koji je odmah uništio bilo koje organske molekule koje su možda bile tamo.
Naravno, nekima to objašnjenje nikada neće biti dovoljno.