Veličini „nebeske zveri“, i 125 miliona godina kasnije, dive se brojni naučnici. Njene ostatke otkrili su na ostrvu Vejt.
Fosili hatcegopteriksa, dali su nove informacije o ovoj veličanstvenoj vrsti za koju se veruje da je najveće leteće stvorenje tog razdoblja.
Smatra se da su ova krilata stvorenja vladala nebom otprilike 150 miliona godina, a za to vreme su evoluirali od veličine omanjeg glodara, do one koja je slična modernom borbenom avionu.
Otkrićem se ponosi istraživač iz Britanije Robert Koram, koji smatra da je reč o jednom od prvih superpterosaurusa.
Inače, ostrvo Vejt je bogato fosilima, i opsedaju ga brojni ljubitelji dinosaurusa u potrazi za ostacima iz prošlosti, prenosi dailymail.co.uk.
Scientists find 125million-year-old fossilised remains of superpterosaur with 20ft wingspan https://t.co/FSaePlxKVJ
— Daily Mail Online (@MailOnline) September 22, 2019
Ipak, imajući u vidu veličinu pterosaurusa, naučnici su se dugo pitali kako ogroman pterosaurus uspeva da poleti. Modeliranje na osnovu ostataka, otkrilo je ispupčene mišiće na nogama i prilagodljivu strukturu krila, koji su omogućavali zamah i poletanje.
„Za razliku od ptica, koje hodaju i skaču u vazduh ssa amo dve noge, pterosaurusi su hodali na sve četiri noge koje su imali“, rekao je Majkl Habib sa Univerziteta Južna Kalifornija.
https://www.youtube.com/watch?v=Pmw81XVNHkk
1
Modeliranje je pokazalo da je upravo kretanje, uz oslonac na četiri tačke, omogućavalo poletanje uz guranje stražnjim udovima, a zatim i sa prednjim udovima, što je doprinosilo jačem skoku i uzlet hatcegopteriksima.