Prvi ruski testovi obezbeđenja stabilnog rada „Runeta“ (ruski internet), pokazuju da su vlasti i operateri spremni da efikasno reaguju na pretnje odsecanjem i blokadom.
Tokom vežbi istraženo je i razrađeno nekoliko scenarija.
Prvi od njih je u vezi sa proverom integriteta i sa bezbednošću stabilnosti funkcionisanja interneta na teritoriji Rusije, uključujući i u slučaju spoljnih negativnih uticaja.
Drugi blok je osiguravanje bezbednosti mobilnih pretplatnika, uključujući zaštitu ličnih podataka, mogućnost presretanja njihovog saobraćaja i SMS-ova, kao i otkrivanje podataka o njihovoj lokaciji.
Osim toga, istraženi su rizici i ranjivost „pametnih uređaja“ ili takozvanih „internet stvari“, realizovanih korišćenjem različitih tehnologija, proučavana su pitanja izgradnje i korišćenja mreža za snabdevanje električnom energijom.
Takođe su planirane vežbe koje će odbijati moguće rizike u transportnoj i u mreži industrijskog kompleksa.
Istovremeno je zajedno sa Ministarstvom za vanredne situacije procenjen nivo međuresorne koordinacije i radova na popravci i obnovi komunikacionih mreža kao posledica vanrednih situacija i prirodnih katastrofa. Scenariji za to su razrađivani nekoliko dana, a onda je odrađena konačna faza.
„Naš cilj je bio da obezbedimo neprekidan rad interneta u Rusiji pod bilo kojim okolnostima“, zaključio je zamenik ministra Sokolov.
Vežbe za obezbeđivanje stabilnog rada „Runeta“, „internet stvari“ i javne komunikacije sproveli su Ministarstvo za telekomunikacije i veze sa drugim organima i telekom operaterima. Jedna od epizoda vežbi održana je u IT kompaniji „Rostelekom-Solar“, gde je proučavana sajber-bezbednost elektroenergetskih postrojenja.
Zakon o ruskom internetu
Zakon o održivom „Runetu“ potpisao je lično predsednik Vladimir Putin još početkom maja, a tim dokumentom predviđeno je stvaranje Centra za praćenje i upravljanje komunikacionom mrežom za javnu upotrebu, koji će obezbeđivati dostupnost telekomunikacionim uslugama u Ruskoj Federaciji u svim „vanrednim“ situacijama i koordinisati napore operatora u takvim situacijama.
Shodno tom zakonu, informacije državnih organa i državnih preduzeća na internetu će biti dodatno zaštićene enkripcijom, a telekomunikacioni operateri će biti oslobođeni obaveze da ograničavaju pristup sajtovima sa zabranjenim podacima, ako uspostave tehnička sredstva za suprotstavljanje pretnjama.