Automobil je jedno od sigurnih mesta tokom oluje sa grmljavinom i štiti putnike od udara groma, ali doživeti to iskustvo na svojoj koži sasvim je druga priča. U toj se situaciji našla jedna američka porodica, a sve je zabeležila kamera iz drugog vozila.
Udari groma nisu česti, ali kad se dogode, rezultati su često zastrašujući jer strada drveće, kuće mogu da pretrpe ozbiljnu štetu, a udari li grom neku osobu, posledice su često i smrtonosne.
Najsigurnije mesto u kojem treba pričekati da oluja sa grmljavinom prođe jeste kuća, zgrada ili objekat koji ima gromobran. Osim toga, i automobili su zapravo sigurna mesta, iako je udar groma ako se i dogodi dok je neko u automobilu, već sam po sebi dovoljno zastrašujući.
Jedna američka porodica putujući kroz Kanzas našla se upravo u toj situaciji. Naime, putovali su džipom Grand Čiroki kroz područje nad kojim je bilo nevreme sa grmljavinom kad je u njihov automobil udario grom, ali ne jednom ili dvaput, već čak četiri puta za samo jedan sekund.
Bliski susret te porodice sa udarom groma snimljen je kamerom iz automobila koji se našao iza njih, a snimak vrlo jasno dočarava koliko je čitav događaj bio zastrašujući.
Na snimku se vidi kako je grom udario u Grand Čiroki četiri puta zaredom. Vozilo se nakon serije udara groma polako zaustavilo i njegova svetla su se pogasila. Koliku je štetu pretrpeo električni sistem vozila nakon udara miliona volti, nije poznato, ali sigurno nije prošao bez štete.
Na snimku je takođe vidljivo da se sve zapravo dogodilo neverovatno brzo, udari su bili izuzetno glasni, poput vrlo glasne pucnjave iz vatrenog oružja.
U automobilu se nalazio bračni par s dvoje dece, i svi su na sreću prošli su bez povreda (osim verovatno zujanja u ušima) zbog toga što se šasija automobila tokom udara groma ponaša kao Faradejev kavez jer preusmerava ogromnu energiju oko putnika unutar vozila. Čak je jasno vidljivo kako grom udara s gornje te izlazi s donje strane vozila.
Udar groma može da uništi gume vozila, razbije vetrobranska stakla i uništi elektroniku unutar vozila. Moguće je da izazove i požar, ali tad je najbolje vozilo istog trenutka napustiti što je brže moguće.
Šta je Faradajev kavez i kako radi?
Faradajev kavez je zatvoreni prostor u koji ne prodire elektromagnetno polje. Sastoji se od metalne mreže, odnosno kaveza unutar kojeg se nalazi električna oprema koja se na taj način štiti od delovanja električnog polja. Faradajevim kavezom smatra se i oprema koja u građevinarstvu služi za zaštitu objekata od udara groma – gromobran. Ime je dobio prema britanskom naučniku Majklu Faradeju.
Unutar Faradejevog kaveza nije moguć prijem radiotalasa.
Udari li munja u Faradajev kavez, npr. u automobilu ili avionu, osobe unutar kaveza ostaju sigurne jer je snaga električnog polja unutar kaveza mnogo manja od spoljašnje. U blizini otvora metalne oplate prodire spoljašnje magnetno polje unutar zaštićenog prostora. Snaga prodora zavisi od širine otvora u odnosu prema talasnoj dužini spoljašnjeg polja elektromagnetnog spektra.
Ako se unutar kaveza dogodi električno pražnjenje, osobe izvan kaveza su sigurne.