Alstonov smeđi miš, poznat je i kao Alstonov pevački miš (Scotinomys teguina), vrsta je glodara iz porodice Cricetidae. Živi u Srednjoj Americi, od Chiapasa u Meksiku do zapadne Paname.
Ovaj miš, mase svega desetak grama, proizvodi jedinstvenu vokalizaciju u zvučnom i ultrazvučnom rasponu za koju se smatra da je važna komponenta njegovog komunikacionog ponašanja.
Mužjaci obično pevaju duže pesme od ženki, ali čini se da imaju slične spektralne karakteristike. Iako su ultrazvučne vokalizacije pokazane kod brojnih vrsta glodara, malo koja pokazuje vokalizacijske sposobnosti toliko kontinuirane i stereotipne kao Alstonov smeđi miš. Zbog svoje dužine i složenosti, ove vokalizacije opisane su kao “pesma”.
Prilikom pevanja od desetak sekundi, miš se propinje na zadnje noge i pruža vrat prema gore. Pesma je glasna, a ljudi je mogu čuti obično pred kraj.
Tačna funkcija pevačkog ponašanja još nije dobro shvaćena, ali se veruje da igra važnu ulogu u društvenoj komunikaciji. Iz tog razloga, pojavilo se sve veće zanimanje za proučavanje te vrste u laboratorijskim uslovima kao potencijalnog modela za govor životinja.
Dva stvorenja slatko pevaju jedno drugom izmenjujući niz cvrkuta. Zatvorite oči i slušate, mogli biste da poverujete kako čujete dve ptice, ali pogrešili biste.
Zapravo, ovo je vokalni repertoar para Alstonovih pevušećih miševa (Scotinomys teguina), malenih glodara koji se nalaze u oblačnim šumama Srednje Amerike i komuniciraju strastveno pevajući sa svojim bližnjima.
Kako zvukovi ovih miševa uglavnom izlaze izvan našeg čujnog raspona, istraživači su njihove prekrasne simfonije otkrili preslušavanjem snimaka na frekvenciji koju mi možemo da čujemo.