Predviđanje budućnosti nije lako, ali temeljnom analizom prošlosti moguće je barem nagađati šta bi se moglo dogoditi u godinama koje dolaze.
Još 1970-tih godina prošlog veka naučnici s MIT-a (Massachusetts Institute of Technology) kombinovali su podatke iz više izvora o stanovništvu, korišćenju resursa i ekonomskim činiocima kako bi izračunali najverovatnije vreme kada će moderna civilizacija doživeti potpuni društveni kolaps. Izračunali su da bi to mogla da bude 2040. godina.
Iako bi njihovu analizu bilo najlakše odbaciti, drugu je studiju 2009. proveo sasvim drugi (i drugačiji) tim istraživača kako bi utvrdio da li je izvorna procena još tačna ili ne.
Zabrinjavajuće jeste da su zaključili da su izvorni nalazi “gotovo tačni i da se nalaze na pravom putu nekih 35 godina posle”.
“Važno je prepoznati da njihova predviđanja nisu poništena te da se zapravo čine sasvim izglednima. Ne znamo ni za jedan model koji su napravili ekonomisti, a koji bi bio toliko tačan u tako dugom razdoblju”, rekli su tada istraživači.
Ipak nije sve izgubljeno
“Ključni rezultat moje studije je da još imamo izbor da se uskladimo sa scenarijem koji ne završava kolapsom.
Uz inovacije u poslovanju i nov razvoj vlada i civilnog društva, nastavak ažuriranja modela pruža još jednu perspektivu na izazove i prilike koje imamo za stvaranje održivijeg sveta”, zaključuje Herrington.