Remek-delo renesanse, delo velikog genija, Leonarda da Vinčija, slika Mona Lize naprosto očarava ljude širom sveta.
Mnogi sanjanju o tome kako će jednom uživo videti famoznu sliku smeštenu u francuskom muzeju Luvr u Parizu. Hvale je i amateri i profesionalci, kritičari, publika, likovni teoretičari i ljubitelji umetnosti.
Nakon guranja u velikim redovima kako bi se konačno uživo sreli s Leonardovim slikarskim uratkom, mnogima zasigurno izaziva oduševljenje, ali moguće čak i malu jezu, budući da se priča kako vas Mona Lizine oči prate gde god se krećete po prostoriji.
Ali to nije sve, jer je poznata slika puna raznih misterija, nagađanja i spekulacija. Donosimo vam nekoliko najzanimljivijih.
On je Liza Đokondo!
Vodila se velika debata oko toga ko je tačno žena na Da Vinčijevoj slici s neverovatnim efektima kao da se radi o živoj osobi.
Danas se brojni stručnjaci slažu da je reč o Lizi Đerardini del Đokondo, ženi Frančeska del Đokonda, prodavca svile iz Firence. Smatra se da je devojka, kada je bila model Da Vinčiju oko 1503. godine imala 24 godine, a njena poza, gde je telo pod uglom da se udaljava od ljudi, izazavalo je divljenje i kopiranje brojnih Da Vinčijevih savremenika.
U ranijim vekovima bile su tu teorije i kako je Mona Liza ustvari muškarac, možda njegov asistent, moguće i ljubavnik, Đan Đakmo Kaproti ili čak i Leonardo Da Vinči lično. Međutim, da je prodavačica postao je konsenzus likovnih stručnjaka.
Inicijali u oku ili pukotine na platnu?
Svi znaju da je Leonardo Da Vinči autor Mona Lize, ali ako pitate šefa italijanskog nacionalnog odbora za kulturnu baštinu i sam umetnik je to dodatno želeo da potvrdi.
Tako je čelnik ovog važnog državnog tela, Silvano Vinceti, 2010. godine tvrdio kako je na Mona Lizinom desnom oku uočio slabo otisnute incijale “L” i “V”, a uz inicijale umetnika, Vincetu se činilo kako se na levom oku nalaze slova “C”, “E” ili “B”.
Međutim, muzej Lovr je Vincetu slomio snove, kada mu je odgovorio na njegova pisma i rekao kako su pitanju mirkoskopske pukotine na slici.
Koji su to mostovi?
Nerealna, distancirana pozadina Mona Lize izgleda poput sna, a čini se viša s desne strane nego s leve te je teško zamisliti kako se taj okoliš spaja u tački koju prekriva Leonardova muza.
To samo po sebi, omogućava da Mona Liza izgleda više i uzdignutije kada se gleda prema levo, nego prema desno.
Pozadina slike dodatno je zaintrigirala ljude zbog mosta na desnoj strani. Većina smatra kako je u pitanju most Ponte Buriano iz Toskane, ali u 2011. godini se pojavila teorija da je reč o mostu Bobio preko Trebie, koji je poplava srušila 1472. godine.
Đokondi nije dobro?
Uvek intrigantno lice Mona Lize s koje je teško skinuti pogled, na poseban je način privuklo i medicinske stručnjake.
Tako je jedan italijanski doktor posmatra natekline oko njenih očiju i diijagnostifikovao kako je u njenoj ishrani bilo obilje holesterola. Drugi su nagađali, između ostalog, da je imala paralizu lica, sifilis, pa čak i da je gluva. Zubari su nagađali kako je imala kompulzivno škrgutanje zubima ili čak da nije imala zub ili više.
Spojeno s ogrebotinom na usni, javlja se uznemirujuća pomisao kako je možda 24-godišnjakinju tukao njen muž ili je uopšteno, bila žrtva nasilja.
Ali, bilo je tu i lepših dijagnoza, pa su neki po njenom pogledu zadovoljstva nagađali kako je bila trudna. Takođe, kod Mona Lize je fascinantan i njen osmeh koji su naučnici s Harvarda 200. godine dodatno posmatrali i objasnili iz neurološkog ugla gledanja.
Tako su istakli da, kada posmatrač gleda njene oči, usta upadaju u njegov periferni vid, koji gleda u crnom i belom. Time se sene na uglovima njenih usana naglase, te se osmeh više raširi, ali se zato smanjuje kada se gleda direktno u njene usne. Pomalo jezivo, ali još jedan dokaz Leonardovog slikarskog genija.