Nikolu Teslu, srpskog genija iz Smiljana, svet pamti kao jednog od najvećih svetskih pronalazača i naučnika. Tesla je rođen 10. jula 1856. godine , umro je u osamdeset šestoj godini u hotelu New Yorker u središtu njujorškog Manhattana. Taj je hotel otvoren 1930. godine, a soba 3327 u kojoj je Tesla preminuo nalazila se na 33. spratu.
Taj hotel posetio novinar portala Nova.rs Miodrag Dimitrijević te je opisao što je sve tamo zatekao.
– I dan danas ovde se često mogu sresti Srbi, a tako je bilo i ovog puta. I dok sam ja pokušavao da snimim ovaj „muzej“ ili bolje rečeno kut posvećen Nikoli Tesli, odjednom se pojavila i jedna porodica. Pošto nisu mogli da priđu od mene samo sam im poručio ‘I’m sorry’ pretpostavljajući da bi tako trebalo reći jer smo u SAD, a stigao je odgovor „Ma nema na čemu, naši smo“”, naveo je i nastavio.
I zaista, čini se da i 81 godinu nakon smrti velikog naučnika njegovim putevima hodaju Srbi i dalje podjednako fascinirani njime. Verovatno svako u Srbiji zna sve o njegovim patentima na Nijagarinim vodopadima i naizmeničnoj struji (to je uvelo svet u novu eru i potpuno promenilo sve), ali da li ste čuli priču o „ Zracima smrti“.
Kako je o tome izvestio ‘Tesla society’ u New Yorku ova tajna je ostala zauvek skrivena. Gospođa Charlotte Muzar je u vreme Tesline smrti bila asistentkinja i sekretarica njegovog nećaka Save N. Kosanovića, ambasadora Jugoslavije u SAD. Ona je napisala dva članka koji su govorili o njegovoj sahrani, kremaciji i ‘nestanku’ Teslinih papira”, navodi i dodaje kako je Kosanović upravljao imovinom Tesle i bio je ministar Jugoslavije.
Soba je u opticaju
“Tesla je preminuo u sobi 3327 na kojoj i dalje postoji plaketa, ali danas se ta soba izdaje. Postoje samo fotografije njegovih stvari koje se danas nalaze u Muzeju Nikole Tesle. Odmah nakon Tesline smrti nestali su njegovi radovi pod nazivom „Zraci smrti“ koju su mogli da budu korišćeni u vojne svrhe. Vojna služba bezbednosti je objavila da su sadržali delove od ‘izuzetne važnosti’.
SSSR, Nemačka i SAD su bile zainteresovane za ovaj projekat, a i aktuelni projekat oružja od čestica je proistekao iz njegove ideje”, piše i navodi kako je Tesla tvrdio da je izumio ‘zrake smti’ koje su mogle da unište 10.000 neprijateljskih aviona u krugu od 400 kilometara. O tome je pisao i Time Magazine 23. jula 1934. godine.
– Prošle nedelje doktor Tesla je objavio kombinaciju četiri izuma koji mogu da rat naprave nezamislivim. Nukleus ideje je postojanje zraka smrti s koncentracijom čestica koji su submikrosposkog nivoa, a koje lete brzinom koja se približava brzini svetlosti. Taj snop bi, prema Tesli, bacio svaku vojsku na kolena, jer bi rušio ogroman broj aviona na 400 kilometara- stajalo je između ostalog u tekstu.
– I danas ova tajna nije razrešena, šta se dogodilo sa njegovim izumima. Danas s sppoljne strane više ne stoji plaketa posvećena Tesli, ali postoji taj mali kutak podruma koji mu je posvećen. Bez izuzetka je svuda nazvan ovde „srpsko-američkim naučnikom i uz to stoje izložene fotografije s dvojicom srpskih boksera, ali i čuvene fotografije koje su nastale kada ga je posetio Kralj Petar II Karađorđević”, otkrio je novinar.