Naime, naučnici su negde između Marsa i Jupitera otkrili asteroid vredan 700 triliona dolara u zlatu. Osim zlata ovaj asteroid sadrži i gvožđe i nikl, a količine tih metala su neverovatne, a američka svemirska agencija NASA planira da od 2022. pruži dokaz ovom otkriću.
Mič Hanter Skalion, osnivač kompanije “Rudnici asteroida”, kako navodi RT, smatra da je ovo definitivno sledeći “bum” u industriji.
– Jednom kad postavite infrastrukturu mogućnosti postaju skoro beskonačne. Astronomska količina novca čeka na one koji su dovoljno smeli da odgovore na izazov “asteroidske groznice” – rekao je on.
Nije reč samo o novootkrivenom zlatnom kamenu iz Pojasa asteroida udaljenog od Zemlje 1.207 kilometara.
– Ovo je možda Sveti gral svemirske potrage za zlatom, ali neće biti prva stanica u ovoj avanturi – ističe Mur.
Da, već postoji globalno tržište za rudarenje na asteroidima, a firma Udruženo istraživanje tržišta procenjuje da će do 2025. ono vredeti 3,8 milijardi dolara. U to su uračunate tekuće i buduće svemirske misije, porast investicija u svemirske rudarske tehnologije i rastuća upotreba štampanih materijala iz asteroida uz pomoć tehnologije 3D štampanja.
Mur ističe da je Pojas asteroida samo jedan aspekt ovog tržišta i da ono već vredi stotine milijardi dolara
– Ne možete misliti o svemirskom rudarenju kao o nečemu što će se iznenada dogoditi za 25 ili 50 godina. To se već događa, gledano iz investicione perspektive – rekao je on.
Investiciona bankarska institucija “Morgan Stenli” procenjuje da globalna svemirska ekonomija danas vredi 350 milijardi, a da će do 2040. vredeti kosmičkih 2,7 biliona. Takođe, “Sajki 16” takođe nije jedini zanimljiv predmet u Pojasu. Drugi mali asteroid, dug 200 metara, mogao bi vredeti 30 milijardi dolara u platini.
Dok se NASA fokusira na svemirska istraživanja i naučne misije, Kina je bacila oko na svemirsku ekonomiju. Azijski džin se već zavetovao da će dominirati u toj trci. Čak i Evropa, u kojoj “JuroSan” pokreće veliki rudnik zlata u Rumuniji, učestvuje u ovoj igri.
U januaru je ESA objavila ugovor sa “Arijen grupom” da obavi studiju pripremne misije na Mesec 2025, sa prirodnim resursima na umu. Samo sićušni Luksemburg ima 10 kompanija za svemirsko rudarenje registrovanih još od 2016. Tokijski “ajSpejs” je privatna firma koja planira da sleti na Mesec 2021.