Svako ko uđe u gradski prevoz mora da skenira kod preko socijalnih mreža. Na kineskom mesindžeru Vičet, sličnom Vocapu, ili aplikaciji Alipej, postoji opcija “kod zdravlja” koji kontroliše kretanje korisnika po gradu preko pomenutog koda.
To je jedna od najvažnijih mera u kineskoj provinci Hubej koja danas izlazi iz karantina, a vlasti Vuhana planiraju da potpunosti skinu ograničenja kretanja 8. aprila.
Umesto toga, čovek koji uđe u metro, restoran ili zgradu, mora da se registruje preko specijalno postavljenih aparata.
Sistem određuje datum i tačno vreme posete objektima. Aplikacija od početka epidemije pomaže vlastima da brže obaveste građane koji su se nalazili u blizini ili kontaktirali sa zaraženim osobama.
QR kod za građane Vuhana – povod za zapadnu kritiku
Svetski mediji mere sprovedene u Kini nazivaju „drakonskim“ i ukazuju na povećano praćenje stanovništva kao meru koju bi kineske vlasti mogle da iskoriste i posle karantina.
Njujork tajms piše:
„Prema našim analizama koda softvera saznali smo da sistem radi mnogo više osim što određuje u realnom vremenu da li je osoba u riziku da se zarazi. Softver takođe deli informaciju s policijom i time pravi platformu za novi način automatske društvene kontrole koja će ostati u zemlji dugo posle epidemije“.
Engleski Gardijan opominje: „Kineska vlada koristi koronu kao pretekst za ubrzavanje masovnog praćenja stanovništva”.
Tekstove istog sadržaja pojavili su se i na Si-En-Enu, kanalu Si-En-Bi-Si ili Biznis insajderu i mnoštvu drugih.
Kina je 23. januara, uoči kineske Nove godine potpuno zatvorila grad Vuhan od više od 11 miliona stanovnika, a zatim i celu provinciju koja broji oko 60 miliona. Zapad im se podsmevao i mere nazvao u najmanju ruku autoritarnim.
Prema poslednjim podacima u Kini je registrovano 81.212 zaraženih pacijenata, a više od 90 odsto je već poslato kući posle potpunog oporavka.
Tri regionalna aerodroma već su počela ponovo da rade. U glavnom gradu Vuhanu, posle dva meseca karantina, otvorili su 117 autobuskih linija.
U Vuhanu od 19. marta nije registrovan ni jedan novi slučaj KOVID-19, dok je Španija, posle Italije, postala druga zemlja koja je nadmašila Kinu u broju umrlih od korona virusa. Njujork grabi krupnim koracima i skoro bi mogao da izbije na treće mesto.