Svi su čuli za Stounehendž, da li bi Vas iznenadilo da Stounhendž nije jedini megalitski kameni krug u svetu? Većina ljudi ne zna da postoje preko 5.000 kamenih krugova širom sveta.
Neki postoje kao zbirka krugova, kao Senegambian krugovi u Gambiji, Senegalu, koji se računaju kao jedan krug u globalnoj listi, ali koji zapravo čine više od 1.000 pojedinačnih spomenika koji pokrivaju površinu od 15.000 kvadratnih kilometara.
Velika Britanija ima veliki broj ovih neolitskih lokaliteta, ali nemaju monopol na kamene krugove. Već u njihivom komšiluku postoji podosta megalitskih spomenika.
Jedna takva geološka misterija su ruski Manpupuner kameni stubovi, ili sedam Uspavanih Džinova, neki od najzanimljivijih neolitskih spomenika u granicama bivšeg Sovjetskog Saveza.
Arkaim je jedan od tih spomenika. Neki smatraju da bi moglo da bude najvažnije i najzagonetnije arheološko nalazište u severnoj Evropi, a poneko ih naziva i Ruski Stounehendž.
Nalazi se na kraju Čeljabinske oblasti u južnom Uralu, severno od granice Kazahstana. Iako to nije kameni krug na način na koji je Stounhendž napravljen. Arkaim je ostatak drevnog naselja, koje je u osnovi selo utvrđeno sa dva velika kamena kružna zida. Naselje se prostire na površini od oko 2,20 hektara i sastoji se od dva kruga stanova razdvojenih ulicom, sa centralnim trgom u centru.
Mesto je otkriveno (ponovo otkriveno?) 1987. od strane tima ruskih arheologa. Tada su pronađeni artefakti iz 17. veka pre n.e. i to je generalno dalo potvrdu da je sagrađen negde između 4.000 i 5.000-te godine, a to ga stavlja u istu starosnu grupu sa Stounehendžom.
Arkaim je od velikog interesa za arheo-astronome. Odavno je poznato da je Stounhendž izgrađen kao astronomska observatorija. U Stounhendžu se mogu, ili eventualno još uvek mogu izvršiti zapažanja 10 astronomskih pojava koje koriste 22 elemenata, dok neki tvrde da Arkaim omogućava zapažanja 18 fenomena korišćenjem 30 elemenata.
To u suštini znači da se neki događaji na nebu mogu posmatrati i pratiti korišćenjem strukture na određene načine i iz različitih pozicija, a da Arkaim nudi više vidljivih događaja nego Stounehendž. Više zaverenički među nama ćemo čak reći da ova misteriozna mesta nude tragove postojanja nepoznate ili izgubljene civilizacije u našoj dalekoj prošlosti.
Arkaim je samo jedan primer bogatog arheološkog blaga skrivenog u ruskoj unutrašnjosti. Slične lokacije su izgubljene zbog industrijskog progresa, kao što su Sarkel, krečnjačka tvrđava nastala u Hazar kulturi 830 AD, koja je poplavljena od za izgradnju Tsimlianskog rezervoara 1952.
Zbog tajnosti i nedostatka akademske saradnje tokom hladnog rata i jezičkih barijera, mnoga takva mesta i dalje postoje, ali tek bi trebalo da se istraže i analiziraju, ili još uvek čekaju da budu otkrivena.