Kada je 11. septembra Ričard Brenson (71), osnivač kompanije “Virdžin Galaktik”, postao prvi milijarder koji je odleteo u svemir, “malo mu je trebalo da postane i prvi milijarder koji se srušio tokom svemirskog leta”, ako je verovati insajderskoj priči američkoga nedeljnika “The New Yorker”. Ipak Virdžin Galaktik osporava tu tvrdnju, navodeći da niko nikada niujednom trenutku nije bio u opasnosti.
“Gotovo jedan minut posle leta s pogonom VSS Unity, na konzoli letelice pojavilo se žuto svetlo upozorenja koje je pokazivalo da je letelica skrenula s putanje.
Svetlo je upozoravalo pilote da im je putanja leta previše plitka i da je nos broda nedovoljno uzdinut.
Da to nisu popravili, rizikovali bi opasno i hitno sletanje u pustinju pri spuštanju”, navodi novinar Nikolas Šmidl te dodaje da se njegova priča temelji na intervjuima s osam neimenovanih zvaničnika komapnije “Virgin Galactic” koji su “upućeni u program”.
U izjavi poslanoj na Space.com zvaničnici kompanije “Virgin Galactic” rekli su: “Osporavamo zavaravajuće karakteristike i zaključke u članku The New Yorkera.
Bezbednost naše posade i putnika glavni su prioritet Virdžin Galaktika. Celi naš pristup svemirskim letovima vodi se temeljnom predanošću bezbednosti na svim nivoima, uključujući naš sistem letenja u svemir, naš program probnih letova i naš strogi protokol obuke pilota”.
Nakon očitog uspjeha 11. septembra, Virdžin Galaktik nastavio je da prodaje karte za svemirski turizam, povisivši cenu gotovo dvostruko pa sada iznosi 450.000 dolara po osobi.
Sledeću misiju kompanija planira da sprovede s posadom iz italijanskih vazdušnih snaga u suborbitalni prostor.
Posle tog leta, Virdžin Galaktik planira da prizemlji svoj matični brod VMS Eve na osam meseci radi “poboljšanja”, objavila je kompanija.