Niz zelenih laserskih zraka koje se spuštaju s neba pojavile su se nad Havajima još 28. januara. Za fenomen se prvi put saznalo kada je na društvenim mrežama objavljen snimak napravljen kamerom u opservatoriji na vrhu najviše planine Havaja.
U to su vreme naučnici s Nacionalne astronomske opservatorije u Japanu (NAOJ) verovali su da laserske zrake proizvodi NASA-in orbitalni satelit ICESat-2 koji služi za praćenje nivoa morskog leda u vezi s globalnim zagrevanjem.
Ranije ovog meseca, međutim, naučnik NASA dr. Martin, Anthoni J, koji je radio na sondi, odbacio je tu sugestiju i zaključio da su laseri morali da dođu iz nečeg drugog.
Njegove kolege, dr. Alvaro Ivanoff i drugi, napravili su simulaciju putanje satelita koji imaju sličan instrument i pronašli najverovatnijeg kandidata – ACDL instrument kineskog Daqi-1/AEMS satelita.
– Stvarno cenimo njihove napore u identifikaciji svetla. Žao nam je zbog naše zabune vezane uz ovaj događaj i njegov mogući utiecaj na tim ICESat-2”, napisali su japanski naučnici.
Pošto je lansiran u aprilu prošle godine, kineski satelit Daqi-1 ima vrlo sličnu funkciju kao NASA-in satelit te ima lidar za praćenje globalnog nivoa ugljen dioksida i zagađenja.
Lidar (engl. Light Detection and Ranging, što znači: “svetlosno primećivanje i klasifikacija”) jeste optički merni instrument koji odašilje laserske zrake koje se odbijaju od vrlo sitnih čestica raspršenih u Zemljinoj atmosferi (aerosola, oblačnih kapljica i drugo) i potom registriraju u optičkom prijamniku (obično teleskopu).
Ima široku primenu u mernim instrumentima za merenje podnice i unutarnje strukture oblaka, otkrivanje turbulencije u bezoblačnome zraku, u istraživanju mikrofizike oblaka te zagađenja vazduha.
Dopplerovski lidar meri brzinu čestica oblaka ili aerosola. Drugi naziv za lidar je optički radar (eng. light radar) i laserski radar.